Leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości

Zanim zdecydujesz się na skonsultowanie problemu nadpotliwości z lekarzem, istnieje kilka domowych sposobów, które mogą Ci pomóc. Zacznij od prostych rozwiązań, takich jak mydła antybakteryjne czy bardziej intensywne antyperspiranty.

Dlaczego i jaki ma na nas wpływ

Poważnym problemem medycznym, estetycznym, nierzadko także psychologicznym jest nadpotliwość. Znacznie wpływa na obniżenie jakości życia dotkniętych nią osób, wprowadza w zakłopotanie, obniża samoocenę, utrudnia kontakty międzyludzkie. Nadpotliwość, może znacząco wpływać na komfort życia, szczególnie w kontekście interakcji społecznych. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie radosne spotkanie z bliskimi lub ważne spotkanie biznesowe jest zdominowane przez obawy o nadmierną potliwość i możliwe skutki, takie jak poplamiona odzież. To zjawisko jest powszechne, ale często ignorowane, mimo iż istnieją skuteczne metody walki z tym problemem.

 

Jak powstaje pot?

Pot jest produkowany przez gruczoły potowe, które są rozmieszczone na całym ciele. Większość z nich to tak zwane gruczoły ekrynowe, które są najbardziej obecne pod pachami, na wewnętrznej stronie dłoni i stóp, a także na czole. Ciekawostką jest, że pot wydzielany przez te gruczoły jest bezwonny i składa się z różnych składników, takich jak sód, potas, chlorki, mocznik, kwas mlekowy oraz niektóre witaminy i woda. Ważną rolą potu jest także eliminacja toksyn z organizmu, takich jak na przykład alkohol etylowy.

 

Co wyróżnia osoby z hiperhydrozą?

Szacuje się, że przeciętny człowiek wytwarza dziennie nawet 0,5 litra potu, a ta ilość może zwiększyć się x6 w gorące dni. Jednakże w przypadku nadpotliwości, ta ilość jest jeszcze większa. Rózróżniamy dwie główne formy nadpotliwości: pierwotną, związaną głównie z predyspozycjami genetycznymi, która zazwyczaj pojawia się już w dzieciństwie i wtórną, będącą wynikiem innych chorób lub schorzeń.

Objawy nadpotliwości mogą mieć różne nasilenie i wpływ na życie. Niewielkie objawy mogą utrzymywać się przez długi czas. Nadmierna potliwość może też być codziennym wyzwaniem, stałym źródłem frustracji i niepewności. 

Nadpotliwość wpływa na ludzi w różny sposób:

 • Pot może gromadzić się pod pachami lub na plecach. Przemoczyć koszulę do tego stopnia, że będziesz musiał zmienić ubranie, aby czuć się komfortowo. 
 • Kumulować się na policzkach lub czole.
 • Zwilżać lub ściekać po dłoniach lub moczyć skarpetki.

Nadmierne pocenie się może również prowadzić do:

 • Swędzenia i stanu zapalnego, gdy pot podrażnia dotknięty obszar.
 • Nieprzyjemnego zapachu ciała, gdy bakterie na skórze mieszają się z cząsteczkami potu.
 • Pozostałości kombinacji potu, bakterii i chemikaliów (dezodoranty), pozostawiające zauważalne ślady na odzieży.
 • Zmiany skórne, takie jak bladość lub inne przebarwienia, pęknięcia lub zmarszczki.
 • Maceracja (niezwykle miękka lub rozpadająca się skóra) na podeszwach stóp.Objawy mogą wskazywać na rodzaj nadpotliwości.

Nadmierna potliwość spowodowana nadpotliwością ogniskową zwykle dotyka obu stron ciała (obu dłoni lub stóp). Ogniskowa nadpotliwość nie powoduje nocnych potów i nie ustępuje bez leczenia. Osoby z uogólnioną nadpotliwością mogą pocić się podczas snu.

 

Ach, ta genetyka

Choć przyczyny nadpotliwości są zróżnicowane, można wyróżnić kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim genetyka odgrywa ważną rolę - jeżeli bliscy krewni borykają się z tym problemem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że my również będziemy z nim zmagali. Inne czynniki to stres oraz nasilenie aktywności hormonalnej, jak w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy lub przy zażywaniu niektórych hormonów. Warto jednak podkreślić, że nadpotliwość może być również objawem niektórych chorób, takich jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, gruźlica czy białaczka, dlatego w przypadku, kiedy nie miał nikt w rodzinie tego problemu, warto zgłosić się na badania kontrolne do lekarza.

 

Domowe metody walki z nadpotliwością

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad radykalnym krokiem pójścia do lekarza, spróbuj kilka domowych metod walki z nadpotliwością. Zaczynając od oczywistych, jak mydła antybakteryjne czy silniejsze antyperspiranty. Następnie możesz zacząć nosić luźną odzież z naturalnych materiałów - moda na ekologiczne tkaniny jest teraz na topie, więc będziesz trendy i suchszy! Co więcej, nawet twoja kuchnia może stać się sprzymierzeńcem w walce z nadpotliwością. Zioła takie jak szałwia i rumianek, potrafią ograniczyć produkcję potu. Ale uwaga! Ostre przyprawy, kawa, alkohol czy tłuste potrawy mogą działać jak rakieta napędzająca produkcję potu. Więc jeżeli nie planujesz startu na księżyc, lepiej je zdecydowanie ogranicz.

 

Profesjonalne metody leczenia nadpotliwości

Jeśli jednak te wszystkie metody wydają się być jak walka z wiatrakami, jest jeszcze kilka asów w rękawie. Na przykład toksyna botulinowa. Znamy ją głównie jako zabieg na zmarszczki, ale okazuje się, że może też wyłączyć twoje gruczoły potowe. Tak, tak! Wygląda na to, że toksyna botulinowa potrafi zrobić coś więcej niż tylko usunąć zmarszczki. Zabieg trwa kilkanaście minut i po kilku dniach efekty powinny być już widoczne. 

 

Przyczyny nadpotliwości


Nadpotliwość jest stanem, w którym gruczoły potowe ekrynowe pracują na wyższych obrotach, niż jest to konieczne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Te małe, ale pracowite struktury, są ważnym elementem systemu termoregulacyjnego naszego organizmu. Mają za zadanie zapewnić optymalne warunki do funkcjonowania wewnętrznych procesów fizjologicznych.

Można powiedzieć, że gruczoły ekrynowe są naszymi małymi, osobistymi "klimatyzatorami". Rozsiane po całym ciele, z największą koncentracją na dłoniach i stopach, pomagają utrzymać temperaturę naszego ciała na stabilnym poziomie. Liczbę tych małych "klimatyzatorów" szacuje się na około 2 miliony!

 

Gruczoły ekrynowe, pomimo swojej małej wielkości, są zdolne do wytworzenia dużych ilości potu pod kontrolą acetylocholiny - głównego mediatora ich działania. Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem, który sygnalizuje gruczołom potowym, kiedy przyszedł czas na intensyfikację pracy.

Pot, który wydzielają gruczoły ekrynowe, jest zasadniczo bezwonny. Ale czujesz ten charakterystyczny, nieprzyjemny zapach? Cóż, to nie jest bezpośrednio związane z potem, ale raczej z jego interakcją z bakteriami, które naturalnie występują na naszej skórze. Bakterie te uwielbiają zasiedlać wilgotne, ciepłe obszary, takie jak pachy, i kiedy dostają "świeży pot", przystępują do działania. Rozkładają one substancje zawarte w pocie, co prowadzi do wydzielania typowego, niezbyt przyjemnego zapachu.

Rodzaje nadpotliwości


Pocenie się jest mechanizmem chłodzenia organizmu. Układ nerwowy automatycznie uruchamia gruczoły potowe, gdy temperatura ciała wzrasta. Pocenie się występuje również, szczególnie na dłoniach, gdy jesteś zdenerwowany.

Pierwotna nadpotliwość jest spowodowana wadliwymi sygnałami nerwowymi, które wyzwalają nadaktywność ekrynowych gruczołów potowych. Zwykle dotyka dłoni, podeszew, pach, a czasami twarzy.

Nie ma medycznej przyczyny tego typu nadpotliwości. Może występować rodzinnie.

 

Nadpotliwość wtórna jest spowodowana chorobą podstawową lub przyjmowaniem niektórych leków, takich jak leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne oraz niektóre leki przeciwcukrzycowe i hormonalne. Ten rodzaj nadpotliwości może powodować pocenie się na całym ciele. Stany, które mogą ją powodować obejmują

 • Cukrzyca
 • Uderzenia gorąca w okresie menopauzy
 • Problemy z tarczycą
 • Niektóre rodzaje raka
 • Zaburzenia układu nerwowego
 • Infekcje

Ze względu na etiologię wyróżnia się nadpotliwość:

 • pierwotną
 • wtórną,

Ze względu na lokalizację:

 • miejscową
 • uogólnioną.

Powikłania nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości stanowi złożone zagadnienie medyczne. W przypadku nadpotliwości wtórnej podstawą jest leczenie przyczynowe np. zaburzeń endokrynologicznych.

 

W Beauty Clinic Lemoné proponujemy rozwiązanie problemu nadpotliwości za pomocą metody śródskórnego podawania toksyny botulinowej. Nadpotliwość pach, dłoni, stóp oraz twarzy można skutecznie zwalczyć właśnie dzięki tym iniekcjom. Mechanizm działania toksyny polega na blokowaniu uwalniania acetylocholiny z zakończeń współczulnych włókien nerwowych, które kontrolują czynność ekrynowych gruczołów potowych. Efektem tego jest stan "chemicznego odnerwienia" gruczołów. Toksyna botulinowa przemieszcza się w promieniu około 2cm od miejsca iniekcji. Uzyskany w ciągu tygodnia efekt terapeutyczny utrzymuje się od 3-14 miesięcy, a redukcja wydzielania potu wynosi ok. 80%. Wstrzyknięcia do skóry dłoni i stóp wymagają znieczulenia. Działaniami niepożądanymi leczenia śródskórnymi iniekcjami toksyną botulinową mogą być utrzymujące się przez kilka tygodni zaburzenia czucia i motoryki drobnych mięśni rąk, powodując utrudnienie wykonywania czynności wymagających precyzji.

Zewnętrzne objawy przewlekłego stanu nadpotliwości:

 • potówki
 • wtórna infekcja bakteryjna potówek,
 • wtórne infekcje drożdżakowe i dermatofitów

Najczęstsze pytania i odpowiedzi znajdziesz na stronie Q&A

Przeciwwskazania do zabiegu:


 • zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych: zespół Lamberta-Eatona, myastenia gravis
 • stosowanie antybiotyków: tetracykliny, linkomycyny oraz antybiotyków aminoglikozydowych: gentamycyny, streptomycyny, kanamycyny
 • przyjmowanie np. chlorochiny, cyklosporyny,
 • ciąża i okres laktacji
 • zakażenie w miejscu wykonywania iniekcji
 • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego i nerwowego
 • choroby autoimmunologiczne, np. przykład reumatoidalne zapalenie stawów
 • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy (mogą wystąpić krwiaki po iniekcji).
wyrażam zgodę

Ta strona zapisuje w Twoim urządzeniu krótkie informacje tekstowe zwane plikami cookies (ciasteczkami). Są one wykorzystywane do zapisywania indywidualnych preferencji użytkownika, umożliwiają logowanie się do serwisu, pomagają w zbieraniu statystyk Twojej aktywności na stronie. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Ustawienie lub pozostawienie ustawienia przeglądarki na akceptację cookies (ciasteczek) oznacza wyrażenie przez Ciebie świadomej zgody na takie praktyki.